Podpůrné organizace a skupinky

Po ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů se můžete cítit samy a izolovaně. Můžete mít pocit, že vaše vlastní rodina a přátelé nedokáží dostačně pochopit, čím si právě teď procházíte. V tuto chvíli vám může pomoci spojit se s lidmi, kteří si prošli podobnou ztrátou a jsou schopni porozumět vaší bolesti. Být pochopené, vyslyšené a mít možnost mluvit o vaší tragédii s ostatními pozůstalými rodiči, vám může pomoci ve vašem truchlení.

V České republice existuje několik podpůrných organizací a iniciativ, které nabízí dlouhodobou podporu rodičům po ztrátě miminka a možnost sdílení skrz podpůrné skupinky. Dále jsou zde zmíněny zahraniční podpůrné organizace, které se svojí aktivitou zaměřují přímo na rodiče po umělém ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů (v anglickém jazyce TFMR).

Dítě v srdci je nezisková organizace poskytující péči a podporu rodinám, které prochází ztrátou miminka v jakékoliv fázi těhotenství, při porodu nebo krátce po něm.

Tato organizace též provází rodiny během těhotenství, kdy je dítěti diagnostikována vážná vývojová vada. Dítě v srdci poskytuje rodinám podporu dlouhodobě v podobě odborného sociálního poradenství, poradenství pro pozůstalé, krizové pomoci i etického a právního poradenství. Podpora probíhá v době těhotenství, během ukončení (porodu) i po té. S rodinami navazuje spolupráci i s odstupem, pokud se stalo, že se o této organizaci dozvěděli až se zpožděním.

Linka rychlé pomoci: 731 031 064 (denně 8:00-16:00)

E-mail: info@ditevsrdci.cz


Posláním spolku Dlouhá cesta je podpora rodin, ve kterých zemřelo dítě v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny.

V rámci laické pomoci nabízí koordinovanou podporu prostřednictvím dobrovolníků - laických poradců - rodičů či sourozenců s vlastní životní zkušeností. Spolupracuje s dobrovolníky z celé země a v rámci projektu Nejste sami je propojuje s novými rodiči. Svépomocná setkání probíhají v průběhu roku na různých místech České republiky. Na svépomocná setkání navazují svépomocné rekondiční pobytové víkendy. Probíhají 1-2x ročně a je v nich mnohem více prostoru a času na vzájemnou podporu. Konkrétní datumy a místa setkání jsou zde.

Dlouhá cesta je iniciátorem projektu Prázdná kolébka.

Linka pomoci: 606 781 361

E-mail: lucie@dlouhacesta.cz


Perinatální ztráta je informační portál pro zdravotnické a pečující profese, nicméně zde naleznete sekci pro rodiče s názvem “Jsem rodič.” Informační portál obsahuje také praktické informace ke konkrétním druhům ztrát včetně umělého ukončení těhotentství ze zdravotních důvodů. Přímý odkaz je zde.

Na této informační stránce najdete veškeré praktické informace týkající se dalších kroků po ztrátě dítěte včetně nároků na nemocenské dávky nebo dávky sociální podpory. Dále zde najdete databázi knih a brožur, přehled organizací podpory a terapeutické pomoci.

Linka pomoci: 228 224 063

E-mail: perinatalniztrata@unipa.cz


Plzeňská zastávka je spolek který mimo jiné poskytuje poradenství a praktické rady pro truchlící rodiče, které potkala ztráta miminka po umělém ukončení těhotenství z genetických nebo vývojových důvodů.

Spolek nabízí jak možnost systematického poradenského přístupu, tak jednorázovou krizovou intervenci a to i během dalšího, tzv. duhového těhotenství.

Linka pomoci: 607 955 842

E-mail: ratislavova@gmail.com


Cesta domů je nezisková organizace, která mimo jiné nabízí perinatální provázení v podobě kontinuální podpory v situaci, kdy je rodičům sdělena diagnóza neslučitelná se životem nebo krátká prognóza života jejich miminka.

Tato organizace vám poskytne prostor a čas pro zvažování všech možných variant. Podporuje rodinu v průběhu prožívání této životní situace a v hledání vlastních autentických rozhodnutí. Rodiče provází ve chvíli úmrtí miminka, v hledání jedinečného způsobu rozloučení s ním a v čase truchlení.

Linka pomoci: 775 166 863 nebo 725 245 576

E-mail: perinatalni.provazeni@cestadomu.cz


OZ Tanana je slovenské občanské sdružení zaměřené na podporu pro rodiny po ztrátě miminka.

Sdružení pomáhá pozustalým rodičům neztratit se ve spleti smutku. Věnuje se především ženám, párům a rodinám, které prošly ztrátou dítěte během těhotenství, během porodu či krátce po něm. Jeden z cílů sdružení je, aby v prvních momentech, kdy se rodiče dozvědí o prenatální diagnóze jejich miminka, měli potřebné informace, důstojné podmínky a aby věděli, že nejsou sami. Na jejich dlouhodobé cestě truchlení je chce podpořit zprostředkováním odborníků specializovaných na takové situace a poskytnout jim konzultace.

Linka pomoci: +421 944 985 074

E-mail: info@tanana.sk


Pod krovy je psychoterapeutické centrum nabízející terapie postabortivního syndromu, které zahrnují poradenstvi a provázení kvalifikovanou psycholožkou při rozhodování o umělém ukončení těhotenství kvůli vážným vývojovým vadám nebo onemocnění.

Pod krovy provází rodiče truchlením při ztrátě miminka a organizuje podpůrné terapeutické skupiny pro maminky po umělém ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Mobilní telefon: 602 966 819 (pouze SMS)

E-mail: jana.kucerova@podkrovy.cz


Ztráta miminka.cz je informační web pro rodiče po ztrátě miminka vytvořený výtvarnicí a grafičkou Lenkou Blažejovou.

Lenka je autorka tvořivého sešitu a deníku Mému miminku, kam je možné psát i kreslit. Web dále obsahuje odkazy podpory, příběhy rodičů po ztrátě miminka a blog se zajímavými články.

E-mail: lenka@blazejova.cz


ARC je britská nezisková organizace poskytující nezávislé informace a emoční podporu od doby po obdržení prenatální diagnózy, přes rozhodování, až po ukončení těhotenství a následnou péči.

Tato organizace věří, že každý rodič by měl mít přístup k nedirektivním informacím, k možnosti volby na základě jejich individuálních okolností a podpoře před, během a po umělém ukončení těhotentství.

ARC funguje v britské systému, který se mírně liší od systému českého, nicméně její pracovníci jsou velmi otevření být tu pro kohokoliv, kdo jejich pomoc vyhledá. Pokud ovládáte anglický jazyk, může se vám dostat velmi kvalitní dlouhodobé emoční podpory přes telefon, sms nebo přes email.

Linka pomoci: +44 020 7713 7486 (11:00 - 18:30)

E-mail: info@arc-uk.org


Ellie´s Gift Project je britská podpůrná inciativa pro rodiče, kteří si buď prochází a nebo prošli ukončením těhotenství kvůli vážné vývojové vadě. Projekt provází rodiče během rozhodování a pomáhá maminkám připravit se na porod pomocí metody hypnoporodu. Lucy Livesey je vystudovaná zdravotní sestra v oboru duševního zdraví a stojí za zdarma dostupnou mobilní aplikací Ellies Gift zaštítěnou britským národním zdravotnickým systémem (NHS). V aplikaci najdete užitečné rady, relaxační nahrávky a tipy, jak praktikovat všímavost (mindfulness) během doby truchlení.

Ellie´s Gift pořádá každou středu online setkání pozůstalých rodičů, na kterém je provází tématickým relaxačním cvičením a následně společným sdílením.

E-mail: support@relaxwithlucy.co.uk

Online setkání: Zoom každé pondělí od 21:00-22:00 (v angličtině)


TFMR Mamas je bristská podpůrná iniciativa Emmy Belle, která musela podstoupit ukončení těhotenství ze zdravotní indikace. TFMR Mamas zastupuje všechny ženy, které si prošly podobným osudem a nabízí online podporu ve formě soukromé facebookové skupiny, do které se můžete přihlásit zde.

Tato inciativa dále organizuje měsíční podpůrné setkávání maminek po ukočení chtěného těhotenství. Vstup do skupinek je vám zpřístupněn poté, co provedete registraci na jejich stránkách. Emma také nahrává podcast dedikovaný umělému ukončení těhoteství ze zdravotních důvodů a vede zajímavé webináře na toto téma.