Samovolný potrat
Samovolný potrat, známý také jako spontánní potrat, je přirozené ukončení těhotenství bez vnějšího zásahu a nejčastější typ ztráty miminka - 1 ze 4 nastávajících maminek si projde samovolným potratem. Častěji se vyskytuje v prvním trimestru těhotenství, ale může přijít i v trimestu druhém. Samovolný potrat může být způsoben různými faktory, včetně genetických abnormalit miminka, problémů s vývojem, hormonálních nerovnováh a dalších zdravotních komplikací.
Během samovelného potratu může maminka zažít různé příznaky, včetně bolesti v podbřišku a krvácení. Někdy může dojít i k porodu miminka. Nicméně, některé ženy mohou prožívat samovolný potrat bez výrazných fyzických příznaků, což může být detekováno až ultrazvukem nebo jinými lékařskými vyšetřeními.
PROČ SE TO STALO?
Přestože potrat je velmi častý, odborníci stále mnoho věcí neví, včetně konkrétních důvodů, proč k němu dochází. To bohužel znamená, že se většina maminek nikdy nedozví příčinu své ztráty, i když podstoupí vyšetření. Vyrovnat se s tím, že neexistuje zjevný důvod, proč se to stalo, může být velmi náročné. Naopak pokud víte, proč se to stalo, může vám to pomoci pochopit celou situaci a pokud se budete snažit znova otěhotnět, některé informace mohou být užitečné k prevenci další ztráty.
Samovolný potrat může být způsoben různými faktory, avšak často je obtížné určit přesnou příčinu. Některé z příčin zahrnují:
Genetické nebo chromozomální abnormality miminka (náhodné genetické mutace nebo dědičnýmé faktory)
Problémy s embryonálním vývojem
Hormonální nerovnováha
Anatomické abnormality dělohy, nádory nebo infekce
Imunologické faktory
Mnoho samovolných potratů je náhodných. Pokud však prožijete opakované potraty, konzultujte vaší situaci s lékařem, aby vám byla provedena další vyšetření.
JAKÉ MŮŽETE ZAŽÍVAT POCITY?
Pokud prožijete samovolný potrat, pravděpodobně budete zažívat širokou škálu emocí, včetně hlubokého smutku, obviňování se, zmatku ohledně příčiny ztráty, pocitů odcizení od vlastního těla, strachu z opakování potratu, depresivních stavů nebo pocitů osamělosti. Vše se stalo náhle a rychle, a proto budete nějakou dobu ve velkém šoku.
Každá maminka reaguje na ztrátu jinak. Profesionální pomoc od psychologa nebo podpůrné organizace vám může být velmi užitečná.
Zdroj: Tommy’s, Miscarriage Assiociation
PODPORA
Můžete kontaktovat jednu z českých podpůrných organizací.
Můžete si přečíst brožurku o samovolném potratu a podpoře nebo můžete navšívit podpůrný web Můj potrat.
Ze zahraničních organizací by vám mohla nabídnout specializovanou péči: