První týdny po ukončení těhotenství

V prvních týdnech po ukončení těhotenství budete nejpíš ve velkém šoku a pravděpodobně pro vás bude těžké uvěřit tomu, co se právě stalo. Ztráta miminka je traumatický zážitek, který ve vás vyvolá silné emoce. Psychohygiena po ukončení těhotenství je v této situaci klíčová k prevenci dlouhodobých psychických komplikací.

Je důležité, abyste se v této bolestivé chvíli zaměřila sama na sebe a na to, co vám dělá dobře. Vraťte se k úplným základům. Vnímejte je, jako stavební kámen pro to, abyste se mohla začít fyzicky a psychicky hojit. Ne každý bod bude vyhovovat všem. Najděte si v tom to, co dělá dobře právě vám.

  • Snažte se 7-9 hodin spát. Je dobré chodit spát v podobnou hodinu každý den, aby si vaše tělo zvyklo na určitý rytmus. Hodinu před spánkem vypněte modré světlo (mobil, televizi, notebook) a zkuste si číst, poslouchat relaxační nahrávku nebo si dopřejte dlouhou sprchu. Je důležité, abyste dala tělu a hlavně mysli dost odpočinku. Pokud vám nejde dlouhodobě usnout a nebo se vám zdají noční můry, kontaktujte vašeho lékaře.

  • Pravděpodobně budete vyčerpaná a nebudete mít na nic chuť nebo naopak budete mít tendenci se přejídat. Snažte se jíst pravidelně a výživně. Nezapomínejte na zeleninu, ovoce, maso, mléčné výrobky a pomalé sacharidy. Vaše tělo a mysl potřebuje vyživit, aby zvládly nápor stresu, který právě prožíváte.

  • Jakmile to váš stav a lékař dovolí, začněte se hýbat, Můžete zvolit lehké poporodní cvičení, cviky na ranní protažení, procházky v přírodě a nebo plavání. Pro zvládání stresu a zpracovaní traumatu se doporučuje 20 minut sportovní aktivity denně. Pravidelný pohyb může pomoci v regulaci stresové odezvy. Cvičení může snížit hladiny stresových hormonů, jako je kortizol, a zlepšit schopnost těla reagovat na stresové situace.

  • Vyhledání podpory po ztrátě miminka je velmi stěžejní k tomu, abyste se s toutou tragickou událostí dokázala vyrovnat. Sdílení pocitů s rodinou, přáteli, maminkami v podobné situaci nebo odborníky pomáhá zvládnout bolest, poskytuje oporu v procesu truchlení a zabrání izolaci. Každý prochází truchlením svým vlastním způsobem, a proto je důležité najít podporu, která odpovídá právě vašim potřebám. Pro tyto účely je vám poskytnut seznam podpůrných organizací a skupinek, na které se můžete obrátit.

  • Po ztrátě miminka je velmi těžké nepřemýšlet nad tím, co se stalo nebo co bude. Tyto myšlenky vás mohou velmi jednoduše zahltit a často vám nedovolí dělat to, co byste ráda. Je možné, že ráno vstanete a budete mít pocit, že nepřežijete jediný den. Zaměřte se pouze na to, co budete dělat příští hodinu a snažte se být v přítomnosti. Být v přítomnosti, známé též jako mindfulness, znamená plně vnímat a prožívat okamžik, který právě prožíváte, bez toho, abyste se zaměřovala na minulost nebo příliš přemýšlela o budoucnosti. Zaměřte se například na to, jak si myjete obličej a nanášíte krém na vaší pleť. Dále se můžete zaměřit na to, jak krájíte a mažete chléb k snídani. Vnímejte chuť, vůni a texturu…

  • Knihy o ztrátě miminka vám poskytnou podporu, porozumění a sdílení podobných zkušeností. Můžete si stáhnout brožurky a nebo koupit publikaci, která vám nabídne emocionální spojení a pohledy od autorů, kteří si prošli podobným traumatem. Knihy vám pomohou lépe pochopit vaše vlastní pocity, získat nástroje pro zvládání smutku a pomohou vám najít cestu k uzdravení. Najděte si ze seznamu knihu, která vám svým přístupem bude sedět nejvíc.

  • Meditace vám umožní vědomě zaměřit svou pozornost na přítomný okamžik, což vám může pomoci snížit úzkost a regenerovat emoční stabilitu. Pravidelná meditační praxe posiluje odolnost vůči stresu a podporuje proces truchlení. Meditace může být prostředkem k nalezení klidu v náročném období po ztrátě miminka a k postupnému uzdravení. K meditaci vám pomohou relaxační nahrávky, které si můžete pustit v pohodlí vašeho domova.

  • Když se věnujeme aktivitám, které nás naplňují a přinášejí radost, stimulujeme uvolňování pozitivních emocí a endorfinů. Tato praxe nejenže posiluje naši psychickou odolnost vůči stresu, ale také podporuje pocit smyslu života a sebelásky. Ať už je to vaření, pletení, procházky se psem, výlety, malování, běhání, filmy, seriály, čtení, focení, zaměřte se na aktivitu, která vás dělá šťastnou a udělejte si na ní čas několikrát do týdne.

  • Zapisování vašich myšlenek, pocitů a zkušeností, může sloužit jako prostředek pro sebereflexi a porozumění vlastním emocím. Psaní do deníku může pomoci zvládat stres a snižovat úzkost. Je to váš soukromý prostor, který může přispět k celkovému duševnímu uvolnění. Jedno z forem propojení se s vašim miminken je psaní dopisů, které si můžete schovat do krabičky vzpomínek. Co byste chtěla miminku říct? Jaké jsou vaše pocity?

  • Čas strávený s vašim partnerem je v tuto chvíli velmi důležitý. Snažte si během dne dělat malé radosti, ať už je to procházka, společné vaření, návštěva kavárny nebo společně strávený čas u filmu. Povídejte si, mluvte o tom, co jste právě prožili, o vašem miminku, potřebách a pocitech. Počítejte, že každý budete truchlit trochu jinak. Neklaďte si na sebe velké nároky a respektujte potřeby toho druhého.